វិធីជាមូលដ្ឋានទាំងបី ដែលប្រើដើម្បីប្រមូលព័ត៌មាន នៅក្នុងចិត្តវិទ្យាអប់រំ មាន៖
-ការពិសោធ។
ក. ការស្រាវជ្រាវបែបពិពណ៌នា
ការស្រាវជ្រាវបែបពិពណ៌នា មានគោលបំណងសង្កេតនិងកត់ត្រាអាកប្បកិរិយា។ ឧទាហរណ៍ ចិត្តវិទូអប់រំ អាចសង្កេតឃើញវិសាលភាព ដែលកុមារបំពាន នៅក្នុងថ្នាក់រៀន ឬសម្ភាសគ្រូបង្រៀន អំពីឥរិយាបថពួកគេ ចំពោះយុទ្ធសាស្រ្តបង្រៀនជាក់លាក់មួយ។ ការស្រាវជ្រាវបែបពិពណ៌នា មិនអាចបញ្ជាក់ពីអ្វី ដែលបណ្តាលឱ្យកើតមានបាតុភូតមួយចំនួនទេ ប៉ុន្តែ វាអាចលាតត្រដាងព័ត៌មានដ៏សំខាន់ អំពីអាកប្បកិរិយា និងឥរិយាបថរបស់មនុស្ស។
ក. ១. ការសង្កេត
យើងមើលអ្វីៗ គ្រប់ពេលវេលា។ ជាធម្មតា ការសម្លឹងមើលសិស្សពីរនាក់ ធ្វើអន្តរកម្ម មិនដូចគ្នានឹងប្រភេទនៃការសង្កេត ដែលប្រើក្នុងការសិក្សាបែបវិទ្យាសាស្ត្រទេ។ ការសង្កេតបែបវិទ្យាសាស្រ្ត មានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធក្នុងកម្រិតខ្ពស់។ វាតម្រូវឱ្យដឹងថាអ្វី ដែលស្វែងរក ដឹកនាំការសង្កេតក្នុងរបៀបមិនលំអៀង កត់ត្រាត្រឹមត្រូវ និងចាត់ថ្នាក់អ្វីដែលអ្នកឃើញ និងទំនាក់ទំនងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនូវការសង្កេតរបស់អ្នក។
វិធីទូទៅ ដើម្បីកត់ត្រាការសង្កេត ជាញឹកញាប់ គឺត្រូវកត់ត្រា ដោយប្រើវិធីសរសេរលឿន ឬនិមិត្តសញ្ញា។ លើសពីនេះទៀត ការថតកាសែត កាមេរ៉ាវីដេអូ សន្លឹកសរសេរកូដពិសេស(special coding sheets) និងកុំព្យូទ័រ កាន់តែត្រូវបានប្រើ ដើម្បីធ្វើការសង្កេត កាន់តែត្រឹមត្រូវ អាចទុកចិត្តបាន និងមានប្រសិទ្ធភាព។ ការសង្កេត អាចត្រូវបានធ្វើឡើង នៅក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍ ឬនៅក្នុងមជ្ឈដ្ឋានធម្មជាតិ។
មន្ទីរពិសោធន៍ គឺជាមជ្ឈដ្ឋានគ្រប់គ្រង ដែលកត្តាស្មុគស្មាញជាច្រើននៃពិភពតថៈ ត្រូវបានលុបចោល។ មន្ទីរពិសោធន៍ ក៏ជាកន្លែងផ្តល់ លក្ខខណ្ឌគ្រប់គ្រងដែលការស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រ ឬបច្ចេកវិទ្យា ការពិសោធ និងការវាស់វែង អាចត្រូវ បានអនុវត្ត។ ចិត្តវិទូអប់រំខ្លះៗ ធ្វើការស្រាវជ្រាវនៅក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍ នៅមហាវិទ្យាល័យ ឬសាកលិទ្យាល័យ ដែលពួកគេធ្វើការ និងបង្រៀន។ ទោះបី មន្ទីរពិសោធន៍ ជាញឹកញាប់ ជួយអ្នកស្រាវជ្រាវ ទទួលបានការគ្រប់គ្រងកាន់តែច្រើន នៅក្នុងការសិក្សារបស់ពួកគេក្តី ពួកគេ ត្រូវបានគេរិះគន់ថា មានលក្ខណៈសិប្បនិម្មិត។
ការសង្កេតបែបធម្មជាតិ
អាកប្បកិរិយា ត្រូវបានសង្កេតឃើញនៅក្នុងពិភពតថៈ។ ចិត្តវិទូអប់រំ ធ្វើការសង្កេតធម្មជាតិរបស់កុមារនៅក្នុងថ្នាក់រៀន នៅក្នុងសារមន្ទីរ នៅក្នុងសួនកុមារ នៅក្នុងផ្ទះ នៅក្នុង សង្កាត់រស់នៅ និងនៅក្នុងមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងទៀត។ ការសង្កេតបែបធម្មជាតិ ត្រូវបានប្រើនៅក្នុងការសិក្សាមួយ ដែលផ្តោតលើការសន្ទនា រវាងឪពុកម្តាយនិងកូន នៅក្នុងសារមន្ទីរវិទ្យាសាស្ត្រសម្រាប់កុមារ។
ឪពុកម្តាយ ទំនងជាចូលរួម នៅក្នុងការពិភាក្សាពន្យល់ពេលទស្សនាការតាំងពិព័រណ៍ផ្សេងៗគ្នា នៅសារមន្ទីរវិទ្យាសាស្ត្រ។ នៅក្នុងការសិក្សាមួយទៀត ឪពុកម្តាយជនជាតិអាម៉េរិកដើមកំណើតម៉ិកស៊ិក ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សា នៅមធ្យមសិក្សា បានប្រើការពន្យល់បន្ថែមទៀតជាមួយកូនៗរបស់ពួកគេ ដូចដែលពួកគេត្រូវបានគេសង្កេតឃើញនៅសារមន្ទីរវិទ្យាសាស្រ្តជាងឪពុកម្តាយ អាម៉េរិកដើមកំណើតម៉ិកស៊ិក ដែលមិនបានបញ្ចប់ការសិក្សា នៅមធ្យមសិក្សា។
ការសង្កេតអ្នកចូលរួម
វាកើតឡើង នៅពេលដែលអ្នកស ង្កេតការណ៍ ជាអ្នកស្រាវជ្រាវ ពាក់ព័ន្ធយ៉ាងសកម្ម ក្នុងនាមជាអ្នកចូលរួមក្នុងសកម្មភាព ឬមជ្ឈដ្ឋាន។ អ្នកចូលរួមសង្កេតការណ៍ នឹងចូលរួមក្នុងបរិបទ មួយ និងសង្កេតមួយរយៈ បន្ទាប់មកកត់ត្រានូវអ្វីដែលគាត់បានមើល។ អ្នកសង្កេតការណ៍ជាធម្មតា ធ្វើការសង្កេតទាំងនេះ និងកត់ចំណាំក្នុងរយៈពេលនៃថ្ងៃ សប្តាហ៍ ឬខែ ហើយរកមើលលំនាំនៅក្នុងការសង្កេត។ ឧទាហរណ៍ ដើម្បីសិក្សាសិស្សខ្សោយ គ្មានហេតុផលជាក់ស្តែង គ្រូអាចបង្កើតផែនការ ដើម្បីសង្កេតមើលសិស្សពីពេលមួយទៅពេលមួយ និងកត់ត្រាការស ង្កេតនៃអាកប្បកិរិយារបស់សិស្ស និងអ្វីដែលកំពុងកើតឡើង នៅក្នុងថ្នាក់រៀននៅពេលនោះ។
ខាងក្រោមនេះ គឺជាយុទ្ធសាស្រ្ត ដែលបានណែនាំដោយគ្រូបង្រៀន នៅកម្រិតថ្នាក់ផ្សេងៗគ្នា ទាក់ទងនឹងរបៀបដែលពួកគេប្រើការសង្កេតអ្នកចូលរួម នៅក្នុងថ្នាក់រៀនរបស់ពួកគេ។
កុមារតូច
យើងកត់ចំណាំ សង្កេត និងកត់ត្រាសកម្មភាពរបស់កុមារតូចពេញមួយថ្ងៃ។ ការកត់ត្រាលើកុមារ នៅកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សា អាចជាការលំបាក ព្រោះនៅពេលដែលកុមារកត់សម្គាល់ថា អ្នក យកចិត្តទុកដាក់មើល និងកត់ត្រា ពួកគេ អាចក្លាយជាការចង់ដឹង ចង់ឃើញ និងសួរសំណួរជាច្រើន ឬអន្ទះសារខ្លាំងពេក ហើយនិយាយអ្វីៗទៅគ្រូ ដូចជា "មើលខ្ញុំ!"។ ទោះជាយ៉ាងណា មួយឆ្នាំកន្លងផុតទៅ កុមារ មានទម្លាប់នឹងការកត់ត្រា ហើយសំណួរ គឺមិនសូវញឹកញាប់ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យការវាយតម្លៃកាន់តែត្រឹមត្រូវ សម្រាប់តម្រូវការរបស់កុមារ។
សាលាបឋមសិក្សា
គេសិក្សាជាមួយក្រុមអាន ជាធម្មតាចាប់ពីបី ទៅប្រាំនាក់។ សម្ភារៈ និងអត្ថបទ ដែលស្ថិតនៅក្រុមអាន ត្រូវបានប្រើ។ នៅពេលដែលមេរៀន និងសកម្មភាព ត្រូវបានអនុវត្ត គេកត់ត្រារហ័ស ពីព្រោះគេឃើញក្រុម ឬបុគ្គល យល់គំនិតតស៊ូ នៅក្នុងវិធីណាមួយ ឬប្រសិនបើ "ពេលវេលា ដែលអាចបង្រៀនបាន" បង្ហាញខ្លួនវា។ កំណត់ចំណាំទាំងនេះ ជួយគេ នៅក្នុងការរៀបចំផែនការរបស់គេ ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តថាតើត្រូវបង្រៀនឡើងវិញមេរៀន/គំនិតជាក់លាក់ ផ្លាស់ទៅគំនិត/សម្ភារៈថ្មី ឬទៅដល់អ្វីមួយជាជាងផែនការផ្ទាល់ដោយសារតែខណៈពេលបង្រៀន ឬការតភ្ជាប់ដែលត្រូវបានរកឃើញ។
អនុវិទ្យាល័យ
គ្រូធ្លាប់មានសិស្សម្នាក់ដែលតែងតែមករៀនយឺត និងមិនបានរៀបចំត្រឹមត្រូវ។ ពេលនោះ គ្រូបានសង្កេតសិស្ស កត់ត្រា និងបង្កើតតារាង សម្រាប់ខ្លួនឯង ដែលបានរាយឈ្មោះ ពេលដែលសិស្សមិនបានមករៀន រៀបចំ ឬទាន់ពេលវេលា។ ដោយសារតែគ្រូ បានរក្សាកំណត់ត្រាល្អ គ្រូអាចរកឃើញថា នៅពេលដែលសិស្ស មានថ្នាក់អប់រំកាយមុនពេលរៀន គាត់បានចូលរៀនយឺត។ បន្ទាប់មក គ្រូបានធ្វើការជាមួយសិស្ស និងគ្រូបង្រៀនអប់រំកាយ ដើម្បីរកដំណោះស្រាយ ហើយសិស្សមានពេលវេលា ធ្វើឱ្យថ្នាក់រៀនគាត់ មានសម្ភារៈក្នុងថ្នាក់ចាំបាច់។
វិទ្យាល័យ
នៅក្នុងផ្នែកមន្ទីរពិសោធន៍នៃថ្នាក់របស់គ្រូ គ្រូមានតារាងមួយដែលកំណត់នៅពេលដែលសិស្សមិនបំពេញភារកិច្ច និងកំណត់សម្គាល់សម្រាប់អ្វីដែលពួកគេកំពុងធ្វើជំនួសឱ្យកិច្ចការ ដូចជាការស្តាប់ឧបករណ៍ចាក់សំឡេងមួយ និយាយជាមួយមិត្តភក្តិរបស់ពួកគេ។ល។ បន្ទាប់ពីលំនាំមួយអភិវឌ្ឍ គ្រូ និយាយជាមួយសិស្ស និងបង្ហាញគេនូវគំរូលើក្រាហ្វ។ សិស្សវិទ្យាល័យ មានទំនោរយល់ពីក្រាហ្វ និងទិន្នន័យប្រសើរជាងការរំលឹកខណៈពេលដែលពួកគេកំពុងសម្រាកពីការសិក្សា។ សម្រាប់គ្រូ តារាងផ្តល់បរិយាកាសវិជ្ជមានច្រើនជាងការរំខាន ឬការថ្កោលទោស។
ក.២-ការសម្ភាស និងការអង្កេត ឬកម្រងសំណួរ
ពេលខ្លះ ជាវិធីលឿនបំផុត និងល្អបំផុត ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មាន អំពីសិស្សនិងគ្រូបង្រៀន គឺសួរពួកគេ។ ចិត្តសាស្រ្តអប់រំ ប្រើបទសម្ភាស និងកម្រងសំណួរ (ការស្ទង់មតិ) ដើម្បីស្វែងយល់អំពីកុមារ និងគ្រូបង្រៀន បទពិសោធ ជំនឿ និងអារម្មណ៍។ បទសម្ភាសភាគច្រើន ធ្វើឡើងទល់មុខគ្នា ទោះបីជាពួកគេអាចធ្វើតាមវិធីផ្សេងទៀត ដូចជាតាមទូរសព្ទ ឬ អ៊ីនធឺណិត។ កម្រងសំណួរ ជាធម្មតា ត្រូវបានផ្តល់ឱ្យបុគ្គលនៅក្នុងទម្រង់សរសេរ។ ពួកវា ក៏អាចធ្វើតាមវិធីជាច្រើនដូចជា ដោយផ្ទាល់ដៃ តាមប្រៃសណីយ៍ ឬ តាមរយៈអ៊ីនធឺណិត។
បទសម្ភាស និងការស្ទង់មតិល្អ ពាក់ព័ន្ធ នឹងសំណួរជាក់ស្តែង ជាក់លាក់ និងមានន័យច្បាស់លាស់ និងមធ្យោបាយមួយចំនួននៃការពិនិត្យភាពត្រឹមត្រូវនៃការឆ្លើយតបរបស់អ្នកឆ្លើយតប។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការសម្ភាស និងការស្ទង់មតិ មិនមែនគ្មានបញ្ហាទេ។ ដែនកំណត់សំខាន់មួយ គឺថាបុគ្គលជាច្រើន ផ្តល់ចម្លើយ ដែលចង់បានក្នុងសង្គម ឆ្លើយតបតាមរបៀបដែលពួកគេគិត គឺអាចទទួលយកបាន និងចង់បានបំផុតក្នុងសង្គមជាជាងបង្ហាញពីរបៀបដែលពួកគេគិតពិតប្រាកដ ឬមានអារម្មណ៍។ បច្ចេកទេសសម្ភាស ដែលមានជំនាញ និងសំណួរ ដែលបង្កើនការឆ្លើយតបត្រង់ៗ គឺសំខាន់ក្នុងការទទួលបានព័ត៌មានត្រឹមត្រូវ។ បញ្ហាមួយទៀតជាមួយការសម្ភាស និងការស្ទង់មតិ គឺថា អ្នកឆ្លើយសំណួរពេលខ្លះ គឺមិនពិត។
ក. ៣. តេស្តស្តង់ដា
តេស្តស្តង់ដា មាននីតិវិធីឯកសណ្ឋាន សម្រាប់ការគ្រប់គ្រង និងផ្តល់ពិន្ទុ។ វា វាយតម្លៃ សមត្ថភាព ឬជំនាញរបស់សិស្សនៅក្នុងដែនផ្សេងៗគ្នា។ តេស្តស្តង់ដាជាច្រើន អនុញ្ញាតឱ្យសិស្សបញ្ចេញសមត្ថភាព ដើម្បីប្រៀបធៀបជាមួយសមត្ថភាពរបស់សិស្សផ្សេងទៀត នៅកម្រិតអាយុ ឬថ្នាក់ដូចគ្នា ក្នុងករណីជាច្រើន នៅលើមូលដ្ឋានជាតិ។
សិស្ស អាចធ្វើតេស្តស្តង់ដាមួយចំនួន រួមទាំងការធ្វើតេស្តដែលវាយតម្លៃភាពវៃឆ្លាត សមិទ្ធផល បុគ្គលិកលក្ខណៈ ចំណាប់អារម្មណ៍អាជីព និងជំនាញផ្សេងទៀត។ ការធ្វើតេស្តទាំងនេះ អាចផ្តល់វិធានការលទ្ធផល សម្រាប់ការការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ព័ត៌មាន ដែលជួយចិត្តវិទូ និងអ្នកអប់រំ ធ្វើការសម្រេចចិត្តអំពីសិស្សជាបុគ្គល និងការប្រៀបធៀបការអនុវត្តរបស់សិស្សនៅទូទាំងសាលារៀននិងប្រទេស។
តេស្តស្តង់ដា ក៏ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ នៅក្នុងបញ្ហាចិត្តវិទ្យាអប់រំសហសម័យដ៏សំខាន់ គណនេយ្យភាព ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការរក្សាគ្រូបង្រៀន និងសិស្សទទួលខុសត្រូវ ចំពោះការអនុវត្តរបស់សិស្ស។ ដូចដែលយើងបានបញ្ជាក់ពីមុន ទាំងសិស្ស និងគ្រូបង្រៀន កាន់តែត្រូវបានផ្តល់ការធ្វើតេស្តស្តង់ដា នៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដោយគណនេយ្យភាព។ ច្បាប់ការអប់រំទាំងអស់គ្នា របស់រដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាម៉េរិក គឺនៅស្នូលនៃគណនេយ្យភាព។ វាបានកំណត់ថានៅក្នុង២០០៥ រដ្ឋនីមួយៗ ត្រូវផ្តល់ការធ្វើតេស្តស្តង់ដាដល់សិស្សថ្នាក់ទី៣ដល់៩ ក្នុងសិល្បៈភាសា និងគណិតវិទ្យា ជាមួយការធ្វើតេស្ត សម្រាប់សមិទ្ធផលវិទ្យាសាស្រ្តបានបន្ថែមនៅក្នុង២០០៧។
ក.៤.រង្វាស់សរីរសាស្រ្ត
អ្នកស្រាវជ្រាវ កំពុងប្រើប្រាស់រង្វាស់សរីរសាស្រ្តកាន់តែខ្លាំងឡើង នៅពេលដែលពួកគេសិក្សាការអភិវឌ្ឍរបស់កុមារ និងក្មេងជំទង់។ រង្វាស់សរីរសាស្រ្ត ដែលត្រូវបានប្រើកាន់តែខ្លាំងឡើងគឺការសិក្សាមជ្ឈមណ្ឌលប្រសាទ ដែលប្រើរលកអេឡិចត្រូម៉ាញ៉េទិក ដើម្បីបង្កើតរូបភាពនៃជាលិកាខួរក្បាលរបស់មនុស្សម្នាក់ និងសកម្មភាពជីវៈគីមី។ ចង្វាក់បេះដូង ត្រូវបានប្រើជាសូចនាករនៃការអភិវឌ្ឍការយល់ដឹង ការយកចិត្តទុកដាក់ និងការចងចាំរបស់កុមារ។ លើសពីនេះទៀត ចង្វាក់បេះដូង ត្រូវបានប្រើជាសន្ទស្សន៍នៃទិដ្ឋភាពផ្សេងៗគ្នានៃការអភិវឌ្ឍចិត្តរំភើប ដូចជាការទប់អារម្មណ៍ ការថប់បារម្ភ និងជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត។
អ្នកស្រាវជ្រាវ ក៏វាយតម្លៃកម្រិតនៃអ័រម៉ូន នៅពេលដែលពួកគេសិក្សាការអភិវឌ្ឍរបស់កុមារ និងក្មេងជំទង់។ គ័រទីសូល(Cortisol) គឺជាអ័រម៉ូនដែលផលិតដោយក្រពេញក្រលៀន(Adrenal) ដែលត្រូវបានផ្សារ ភ្ជាប់ទៅនឹងកម្រិតភាពតានតឹងរបស់រាងកាយ និងត្រូវបានវាស់វែងនៅក្នុងការសិក្សាអំពីឫកពា ប្រតិកម្មចិត្តរំភើប ទំនាក់ទំនងមិត្តភ័ក្តិ និងចិត្តសាស្ត្រកុមារ។ នៅពេលដែលវ័យពេញវ័យកើតឡើង កម្រិតឈាមនៃអ័រម៉ូនមួយចំនួនកើនឡើង។ ដើម្បីកំណត់ធម្មជាតិនៃការផ្លាស់ប្តូរអ័រម៉ូនទាំងនេះ អ្នកស្រាវជ្រាវវិភាគគំរូឈាមពីអ្នកស្ម័គ្រចិត្តវ័យជំទង់។
លើសពីនេះទៅទៀត មានការកើនឡើងសំខាន់ក្នុងការសិក្សាហ្សែននិងបរិស្ថានឥទ្ធិពលផ្លូវចិត្តលើការអភិវឌ្ឍរបស់កុមារ និងវ័យ ជំទង់។ ខណៈដែលអ្នកស្រាវជ្រាវ មានសមត្ថភាព កាន់តែច្រើនក្នុងការវាយតម្លៃហ្សែនពិតប្រាកដ ពួកគេ កំពុងពិនិត្យបង្កើនការសិក្សាពីរបៀបដែលហ្សែនជាក់លាក់ ឬការរួមបញ្ចូលគ្នានៃហ្សែន អាចមានឥទ្ធិពលលើប្រធានបទទាក់ទងនឹងការអប់រំដូចជាបញ្ញា អូទីហ្សឹម(Autism) និងតំបន់ជាច្រើនទៀត។
ក. ៥. ករណីសិក្សា
ករណីសិក្សា គឺជាការសិក្សាស៊ីជម្រៅលើបុគ្គលម្នាក់។ ករណីសិក្សាជាញឹកញាប់ ត្រូវបានប្រើនៅពេលដែលកាលៈទេសៈពិសេស នៅក្នុងជីវិតរបស់មនុស្សម្នាក់ មិនអាចស្ទួនបាន សម្រាប់ទាំងពីរ ហេតុផលជាក់ស្តែង ឬក្រមសីលធម៌។ ឧទាហរណ៍ សូមពិចារណាករណីសិក្សាលើនាង ប្រែនឌី ប៊ីនឌ័រ(Brandi Binder)។ នាង កើតជំងឺឆ្កួតជ្រូកធ្ងន់ធ្ងរ ដែលគ្រូពេទ្យវះកាត់ ត្រូវយកចេញផ្នែកខួរក្បាលខាងស្តាំរបស់នាង នៅពេលនាងមានអាយុ៦ឆ្នាំ។ ប្រែនឌី ស្ទើរតែបាត់បង់ការគ្រប់គ្រងទាំងអស់លើសាច់ដុំនៅផ្នែកខាងឆ្វេងនៃរាងកាយរបស់នាង ដែលជាចំហៀងគ្រប់គ្រងដោយខួរក្បាលខាងស្តាំរបស់នាង។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ នៅអាយុ១៧ឆ្នាំ បន្ទាប់ពីការព្យាបាលជាច្រើនឆ្នាំ ចាប់ពីលើកជើងរហូតដល់បណ្តុះបណ្តាលគណិតវិទ្យា និងតន្ត្រី ប្រែនឌី គឺជាសិស្សទទួលបានពិន្ទុកម្រិតA។ នាងស្រឡាញ់តន្ត្រី និងសិល្បៈ ដែលជាធម្មតា ត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់ជាមួយផ្នែកខាងស្តាំនៃខួរក្បាល។ ការជាសះស្បើយរបស់នាង មិនមែន១00ភាគរយទេ។ ឧទាហរណ៍ នាងមិនបានប្រើដៃឆ្វេងរបស់នាងឡើងវិញទេ ប៉ុន្តែ ករណីសិក្សារបស់នាងបានបង្ហាញថា ប្រសិនបើមានវិធីមួយ ជំនួសបាន មនុស្សនឹងស្វែងរកវា។ ការជាសះស្បើយ គួរឱ្យកត់សម្គាល់របស់ប្រែនឌី ក៏ផ្តល់នូវភស្តុតាង ប្រ ឆាំងនឹងគំរូនេះ ថាផ្នែកខួរក្បាលខាងឆ្វេង (អឌ្ឍគោល) គឺជាប្រភពនៃការគិតតក្កវិជ្ជាតែប៉ុណ្ណោះ និងអឌ្ឍគោលខាងស្តាំទាំងស្រុងប្រភពនៃការច្នៃប្រឌិត។ ខួរក្បាលមិនមែន បំបែកយ៉ាងស្រួល នៅក្នុងលក្ខខណ្ឌនៃមុខងារភាគច្រើន ដូចដែលករណីរបស់ប្រែនឌីបង្ហាញ។
ទោះបីជាករណីសិក្សាផ្តល់រូបភាពដ៏គួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើល ស៊ីជម្រៅនៃជីវិតរបស់មនុស្សក៏ដោយ យើងត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ននៅពេលបកស្រាយពួកគេ។ ប្រធានបទនៃករណីសិក្សាគឺប្លែកជាមួយនឹងបន្សំហ្សែន និងសំណុំនៃបទពិសោធ ដែលគ្មាននរណាម្នាក់ផ្សេងទៀតចែករំលែក។ សម្រាប់ហេតុផលទាំងនេះ ជាញឹកញាប់ ការរកឃើញ មិនផ្តល់ការវិភាគ ស្ថិតិ និងអាចមិនធ្វើទូទៅនីយកម្មទៅមនុស្សដទៃនោះទេ។
ក. ៦. ការសិក្សានរវិទ្យា
ការសិក្សានរវិទ្យា មានការពិពណ៌នាស៊ីជម្រៅ និងការបកស្រាយអាកប្បកិរិយានៅក្នុងជនជាតិភាគតិច ឬក្រុមវប្បធម៌ ដែលរួមមានការពាក់ព័ន្ធដោយផ្ទាល់ជាមួយអ្នកចូល រួម។ ប្រភេទនៃការសិក្សានេះ អាចរួមបញ្ចូលការសង្កេតនៅក្នុងការកំណត់ធម្មជាតិក៏ដូចជាសម្ភាសន៍។ ការសិក្សានរវិទ្យាជាច្រើន គឺជាគម្រោងរយៈពេលវែង។
នៅក្នុងការសិក្សានរវិទ្យាមួយ គោលបំណង គឺដើម្បីពិនិត្យមើលវិសាលភាព ដែលសាលារៀនត្រូវបានអនុម័តកំណែទម្រង់អប់រំ សម្រាប់សិស្សជនជាតិភាគតិចភាសា។ ការសង្កេតស៊ីជម្រៅ និងសម្ភាសន៍ត្រូវបានធ្វើឡើង នៅក្នុងសាលារៀនមួយចំនួន ដើម្បីកំណត់ថា តើពួកគេកំពុងបង្កើតស្តង់ដាខ្ពស់ និងការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធឡើងវិញនូវវិធីអប់រំ ត្រូវបានចែកចាយ។ សាលារៀនជាច្រើន ត្រូវបានជ្រើសរើស សម្រាប់ការវាយតម្លៃដែលពឹងផ្អែកខ្លាំង រួមទាំងសាលាបឋមសិក្សា។ ការសិក្សា បានសន្និដ្ឋានថា សាលារៀន យ៉ាងហោចណាស់ ត្រូវធ្វើកំណែទម្រង់ឱ្យចាំបាច់ សម្រាប់ការកែលម្អការអប់រំភាសារបស់សិស្សជនជាតិភាគតិច។
ក. ៧. ក្រុមផ្តោតអារម្មណ៍
ក្រុមផ្តោតអារម្មណ៍ ពាក់ព័ន្ធនឹងការសម្ភាសមនុស្ស នៅក្នុងការកំណត់ក្រុម ករណីភាគច្រើន ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានអំពីប្រធានបទ ឬបញ្ហាជាក់លាក់មួយ។ ក្រុមផ្តោតអារម្មណ៍ជាធម្មតា មានមនុស្សប្រាំ ទៅប្រាំបួននាក់ ដែលអ្នកសម្របសម្រួល សួរសំណួរបើកជាបន្តបន្ទាប់។ ក្រុមផ្តោតអារម្មណ៍ អាចត្រូវបានប្រើ ដើម្បីវាយតម្លៃផលិតផល សេវាកម្ម ឬកម្មវិធី ដូចជាគេហទំព័រសាលា ដែលទើបអភិវឌ្ឍថ្មី ឬអត្ថប្រយោជន៍នៃកម្មវិធីថ្មីៗនេះ សម្រាប់សិស្សសាលាមធ្យមសិក្សា។
ក. ៨. ទស្សនាវដ្ដី និងទិនានុប្បវត្តិផ្ទាល់ខ្លួន
បុគ្គល អាចត្រូវបានស្នើសុំឱ្យរក្សាទិនានុប្បវត្តិផ្ទាល់ខ្លួន ឬកំណត់ហេតុ ដើម្បីចងក្រងទិដ្ឋភាពបរិមាណនៃសកម្មភាពរបស់ពួកគេ (ដូចជា បុគ្គលប្រើអ៊ីនធឺណិតញឹកញាប់ប៉ុណ្ណា) ឬទិដ្ឋភាពគុណភាពនៃជីវិតរបស់ពួកគេ (ដូចជាឥរិយាបថរបស់ពួកគេ និងជំនឿអំពីប្រធានបទ ឬបញ្ហាជាក់លាក់មួយ)។ ជាងនេះទៀត អ្នកស្រាវជ្រាវ គឺឧប ករណ៍ថតសំឡេង ឬវីដេអូឌីជីថលដល់អ្នកចូលរួមក្នុងការសិក្សាជាជាងឱ្យពួកគេសរសេរធាតុនៅក្នុងទិនានុប្បវត្តិផ្ទាល់ខ្លួន ឬកំណត់ហេតុប្រចាំថ្ងៃ។
ខ. ការស្រាវជ្រាវសហសម្ព័ន្ធ
នៅក្នុងការស្រាវជ្រាវសហសម្ព័ន្ធ គោលដៅ គឺដើម្បីពិពណ៌នាអំពីភាពរឹងមាំនៃសហសម្ព័ន្ធរវាងព្រឹត្តិការណ៍ ឬលក្ខណៈពិសេសពីរ ឬច្រើន។ ការស្រាវជ្រាវសហសម្ព័ន្ធ មានប្រយោជន៍ដោយសារព្រឹត្តិការណ៍ពីរមានទំនាក់ទំនងកាន់តែរឹងមាំ(ពាក់ព័ន្ធ ឬផ្សារភ្ជាប់គ្នា) ដែលយើងអាចទស្សន៍ទាយព្រឹត្តិការណ៍មួយខុសពីមួយពីផ្សេងទៀតកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ឧទាហរណ៍ប្រសិនបើការស្រាវជ្រាវរកឃើញថា ការបង្រៀន ដែលពាក់ព័ន្ធការបណ្តែត បណ្តោយ និងសិស្សមិនសូវមានសកម្មភាព មានសហសម្ព័ន្ធនឹងសិស្ស មានកង្វះស្វ័យគ្រប់គ្រង វាបង្ហាញថា អាចបណ្តាលមកពីកង្វះស្វ័យគ្រប់គ្រង។
ការរកឃើញសហសម្ព័ន្ធ ដែលទើបតែរៀបរាប់ មិនមានន័យថា ការបង្រៀនតាមជម្រើសជាចាំបាច់ ធ្វើឱ្យសិស្សមានស្វ័យគ្រប់គ្រងទាប។ ប៉ុន្តែ វាក៏អាចមានន័យថា កង្វះស្វ័យគ្រប់គ្រងរបស់សិស្ស បណ្តាលឱ្យគ្រូបង្រៀនអស់សង្ឃឹម ហើយបោះបង់ការព្យាយាម គ្រប់គ្រងថ្នាក់ដែលមិនអាចគ្រប់គ្រងបាន។ វាក៏អាចជាកត្តាផ្សេងទៀត ដូចជាតំណពូជ ភាពក្រីក្រ ឬការចិញ្ចឹមកូនមិនបានល្អ បណ្តាលឱ្យមានសហសម្ព័នរវាងការបង្រៀនតាមជម្រើស និងសិស្សមានស្វ័យគ្រប់គ្រងទាប។
គ. ការស្រាវជ្រាវបែបពិសោធ
ការស្រាវជ្រាវបែបពិសោធន៍ អនុញ្ញាតឱ្យ ចិត្តវិទូអប់រំ កំណត់មូលហេតុនៃអាកប្បកិរិយា។ ចិត្តវិទូអប់រំ សម្រេចភារកិច្ចនេះ ដោយការធ្វើពិសោធមួយ ជានីតិវិធី ដែលបានកំណត់យ៉ាងប្រុងប្រយ័ត្ន ក្នុងនោះ កត្តាមួយ ឬច្រើនជឿថា មានឥទ្ធិពលលើអាកប្បកិរិយា ដែលកំពុងសិក្សា ត្រូវបានរៀបចំ និងកត្តាផ្សេងទៀតទាំងអស់ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងថេរ។ ប្រសិនបើអាកប្បកិរិយាដែលស្ថិតក្រោមការសិក្សា ផ្លាស់ប្តូរនៅពេលដែលកត្តាមួយត្រូវបានរៀបចំនោះ យើងនិយាយថា កត្តាដែលគ្រប់គ្រងបណ្តាលឱ្យអាកប្បកិរិយាផ្លាស់ប្តូរ។ ហេតុ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ ដែលត្រូវបានរៀបចំយ៉ាងត្រឹមត្រូវ។ ផល គឺជាអាកប្បកិរិយា ដែលផ្លាស់ប្តូរដោយសារតែការរៀបចំយ៉ាងត្រឹមត្រូវ។ ការស្រាវជ្រាវពិសោធ គឺជាតថវិធីតែមួយគត់ ដែលអាចទុកចិត្តបាននៃការបង្កើតហេតុនិងផល។ ដោយសារតែការស្រាវជ្រាវសហសម្ព័ន្ធ មិនពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំកត្តានោះ វាមិនមែនជាវិធីដែលអាចពឹងពាក់បាន ដោយផ្តាច់ចេញពីហេតុទេ។
គ. ១. អថេរឯករាជ្យ
អថេរឯករាជ្យ គឺជាកត្តាពិសោធ ដែលគ្រប់គ្រង មានឥទ្ធិពល និងពិសោធ។ ស្លាកឯករាជ្យ បង្ហាញថាអថេរនេះ អាចត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរដោយឯករាជ្យនៃកត្តាផ្សេងទៀត។ ឧទាហរណ៍ ឧបមាថា យើងចង់រចនាការពិសោធមួយ ដើម្បីសិក្សាផលនៃការបង្រៀនមិត្តភក្តិលើសមិទ្ធផល របស់សិស្ស។ ក្នុងឧទាហរណ៍នេះ បរិមាណ និងប្រភេទនៃការបង្រៀនមិត្តភក្តិ អាចជាអថេរឯករាជ្យមួយ។
គ. ២. អថេរមិនឯករាជ្យ
អថេរមិនឯករាជ្យ គឺជាកត្តាដែលត្រូវបានវាស់វែង នៅក្នុងការពិសោធ។ វាអាចផ្លាស់ប្តូរនៅពេលដែលអថេរឯករាជ្យ ត្រូវបានរៀបចំ។ ស្លាកអាស្រ័យគេ ត្រូវបានប្រើដោយសារតែតម្លៃនៃអថេរនេះ អាស្រ័យលើអ្វីដែលកើតឡើង ចំពោះអ្នកចូលរួមក្នុងការពិសោធ ដោយសារអថេរឯករាជ្យត្រូវបានរៀបចំ។ នៅក្នុងការសិក្សាអំពីការបង្រៀនមិត្តភក្តិ សមិទ្ធផល គឺអថេរមិនឯករាជ្យ។ រឿងនេះ អាចត្រូវបានវាយតម្លៃតាមវិធីមួយចំនួន។ និយាយនៅក្នុងការសិក្សានេះ វាត្រូវបានវាស់វែងដោយពិន្ទុលើការធ្វើតេស្តសមិទ្ធផលស្តង់ដាជាតិ។
ក្រុមពិសោធ គឺជាក្រុម ដែលបទពិសោធ ត្រូវបានរៀបចំ។
ក្រុមគ្រប់គ្រង គឺជាក្រុមប្រៀបធៀប ដែលត្រូវបានចាត់ទុកគ្រប់វិធីដូចជាក្រុមពិសោធ លើកលែងតែសម្រាប់កត្តារៀបចំ។ ក្រុមត្រួតពិនិត្យ ធ្វើជាមូលដ្ឋានប្រឆាំងនឹងដែលផលនៃលក្ខខណ្ឌដែលរៀបចំ អាចត្រូវបានប្រៀបធៀប។ នៅក្នុងការសិក្សាបង្រៀនមិត្តភក្តិ យើងត្រូវមានសិស្សមួយក្រុម ដែលទទួលបានការបង្រៀនពីមិត្តភក្តិ (ក្រុមពិសោធ) និងសិស្សមួយក្រុមដែលមិនទទួលបានវា (ក្រុមត្រួតពិនិត្យ)។
គោលការណ៍សំខាន់មួយទៀតនៃការស្រាវជ្រាវពិសោធគឺការចាត់តាំងចៃដន្យ៖ អ្នកស្រាវជ្រាវ ចាត់តាំងអ្នកចូលរួមទៅក្នុងក្រុមពិសោធ និងក្រុមត្រួតពិនិត្យដោយចៃដន្យ។
ការអនុវត្តនេះ កាត់បន្ថយលទ្ធភាព ដែលលទ្ធផលនៃការពិសោធនឹងមានដោយសារតែភាពខុសគ្នា ដែលមានស្រាប់រវាងក្រុម។ នៅក្នុងការសិក្សារបស់យើង អំពីការបង្រៀនមិត្តភក្តិ ការចាត់តាំងចៃដន្យ កាត់បន្ថយប្រូបាប៊ីលីតេយ៉ាងខ្លាំង ដែលក្រុមពីរនឹងខុសគ្នាលើកត្តាដូចជាអាយុ ស្ថានភាពគ្រួសារដំបូង សមិទ្ធផល បញ្ញា បុគ្គលិកលក្ខណៈ សុខភាព និងការប្រុងប្រយ័ត្ន។
ដើម្បីសង្ខេបការសិក្សាបែបពិសោធនៃការបង្រៀនមិត្តភក្តិ និងសមិទ្ធផលសិស្ស សិស្សនីមួយៗ ត្រូវបានចាត់ចែងដោយចៃដន្យទៅជាក្រុមមួយក្នុងចំណោមពីរក្រុម។ ក្រុមមួយ (ក្រុមពិសោធ) ត្រូវបានផ្តល់ការបង្រៀនពីមិត្តភក្តិ ក្រុមផ្សេងទៀត(ក្រុមត្រួតពិនិត្យ) គឺមិនមែនទេ។ អថេរឯករាជ្យ មានបទពិសោធខុសគ្នា ដែលក្រុមពិសោធ និងក្រុមគ្រប់គ្រង ទទួលបាន។ បន្ទាប់ពីការបង្រៀនមិត្តភក្តិ ត្រូវបានបញ្ចប់ សិស្ស គឺត្រូវបានផ្តល់ការធ្វើតេស្តសមិទ្ធផល ស្តង់ដាជាតិ (អថេរមិនឯករាជ្យ)។
២. ការស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃកម្មវិធី ការស្រាវជ្រាវសកម្មភាព និងគ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ
នៅក្នុងការពិភាក្សាអំពីវិធីស្រាវជ្រាវរហូតមកដល់ពេលនេះ យើងបានសំដៅជាចម្បងទៅលើវិធីសាស្រ្តដែលប្រើ ដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹង និងការយល់ដឹងរបស់យើង អំពីការអនុវត្តអប់រំទូទៅ។ នេះ វិធីដូចគ្នា ក៏អាចត្រូវបានអនុវត្ត ចំពោះការស្រាវជ្រាវ ដែលមានគោលបំណងជាក់លាក់ជាងនេះ ដូចជាកំណត់ថាតើយុទ្ធសាស្រ្ត ឬកម្មវិធីអប់រំជាក់លាក់មួយ កំពុងដំណើរការបានល្អប៉ុណ្ណា។ ស្នាដៃដែលមានគោលដៅតូចចង្អៀត ជាញឹកញាប់ រួមមានការស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃកម្មវិធី ការស្រាវជ្រាវសកម្មភាព និងគ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ។
ក. ការស្រាវជ្រាវរង្វាយតម្លៃកម្មវិធី
ការស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃកម្មវិធី ការស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃកម្មវិធីត្រូវបានរចនាឡើង ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្ត អំពីប្រសិទ្ធភាពនៃ កម្មវិធីជាក់លាក់មួយ។ វាជាញឹកញាប់ផ្តោតលើទីតាំងជាក់លាក់ ឬប្រភេទនៃកម្មវិធី។ ដោយសារតែការស្រាវជ្រាវវាយតម្លៃកម្មវិធីជាញឹកញាប់ ត្រូវបានផ្តោតលើការឆ្លើយសំណួរ អំពីសាលារៀន ឬប្រព័ន្ធសាលារៀនជាក់លាក់មួយ លទ្ធផល មិនមានបំណងធ្វើទូទៅនីយកម្ម ចំពោះមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងទៀតទេ។ អ្នកស្រាវជ្រាវ រង្វាយតម្លៃកម្មវិធី អាចសួរសំណួរដូចនេះ៖
-តើកម្មវិធីសម្រាប់សិស្សមានកោសល្យ បានចាប់ផ្តើមកាលពីពីរឆ្នាំមុនមានឥទ្ធិពលវិជ្ជមានលើការគិតប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងសមិទ្ធផលសិស្សដែរឬទេ
-តើកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់រយៈពេលមួយឆ្នាំ ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវឥរិយាបថរបស់សិស្ស នៅសាលារៀនឬទេ?
-តើកម្មវិធីអានមួយណាក្នុងចំណោមកម្មវិធីពីរ ដែលត្រូវបានប្រើនៅក្នុងប្រព័ន្ធសាលារៀននេះ ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវជំនាញអានរបស់សិស្សច្រើនបំផុតឬទេ?
ខ-ការស្រាវជ្រាវបែបសកម្មភាព
ការស្រាវជ្រាវសកម្មភាព ត្រូវបានប្រើ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាថ្នាក់រៀន ឬសាលារៀនជាក់លាក់មួយ កែលម្អការបង្រៀន និងយុទ្ធសាស្រ្ត អប់រំផ្សេងទៀត ឬធ្វើការសម្រេចចិត្តនៅទីតាំងជាក់លាក់មួយ។ គោលដៅនៃការស្រាវជ្រាវសកម្មភាព គឺដើម្បីកែលម្អការអនុវត្តអប់រំភ្លាមៗ នៅក្នុងមួយ ឬថ្នាក់រៀនពីរ នៅសាលាមួយ ឬនៅសាលារៀនជាច្រើន។ ការស្រាវជ្រាវសកម្មភាពត្រូវបានអនុវត្តដោយគ្រូបង្រៀន និងអ្នកគ្រប់គ្រងជាជាងអ្នកស្រាវជ្រាវចិត្តវិទ្យាអប់រំ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកអនុវត្ត អាចធ្វើតាមគោលការណ៍ណែនាំជាច្រើននៃការស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្របានរៀបរាប់ពីមុនដូចជាការព្យាយាមធ្វើឱ្យការស្រាវជ្រាវ និងការសង្កេតជាប្រព័ន្ធ តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ដើម្បីជៀសវាងភាពលំអៀង និងការបកស្រាយខុស។ ការស្រាវជ្រាវសកម្មភាព អាចត្រូវបានអនុវត្តនៅទូទាំងសាលា ឬនៅក្នុងមជ្ឈដ្ឋាន មានកំណត់បន្ថែមទៀត ដោយគ្រូបង្រៀននិងអ្នកគ្រប់គ្រងមួយក្រុមតូច។ វាថែមទាំងអាចត្រូវបានសម្រេចនៅក្នុងថ្នាក់រៀនតែមួយដោយគ្រូបង្រៀនម្នាក់។
គ. គ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ
គំនិតគ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ គឺជាគំនិតដែលថា គ្រូបង្រៀន អាចធ្វើការសិក្សាដោយខ្លួនឯង ដើម្បីកែលម្អការអនុវត្តការបង្រៀនរបស់ពួកគេ។ ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មាន គ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ ប្រើវិធីដូចជា ការសង្កេតអ្នកចូលរួម សម្ភាសន៍ និងករណីសិក្សា។ បច្ចេកទេសមួយ ដែលត្រូវបានប្រើយ៉ាងទូលំទូលាយ គឺការសម្ភាសបែបគ្លីនិក ដែលគ្រូធ្វើឱ្យសិស្សមានអារម្មណ៍ដោយផាសុកភាព ចែករំលែកជំនឿ និងការរំពឹងទុក និងសួរសំណួរក្នុងរបៀបដែលមិនគំរាមកំហែង។ មុនពេលធ្វើបទសម្ភាសបែបគ្លីនិកជាមួយសិស្ស គ្រូជាធម្មតានឹងដាក់សំណួរគោលដៅ ដើម្បីសួរ។ ការសម្ភាសបែបគ្លីនិក មិនត្រឹមតែអាចជួយអ្នកទទួលបានព័ត៌មាន អំពីបញ្ហា ឬបញ្ហាជាក់លាក់មួយប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងអាចផ្តល់ឱ្យអ្នកនូវអារម្មណ៍ អំពីរបៀបដែលកុមារគិត និងមានអារម្មណ៍ដែរ។
បន្ថែមលើការសង្កេតអ្នកចូលរួម គ្រូអាចដឹកនាំការសម្ភាសបែបគ្លីនិកជាច្រើនជាមួយសិស្ស ពិភាក្សាអំពីស្ថានភាពរបស់សិស្សជាមួយឪពុកម្តាយរបស់កុមារ និងពិគ្រោះយោបល់ជាមួយចិត្តវិទូសាលារៀន អំពីអាកប្បកិរិយារបស់សិស្ស។ ផ្អែកលើនេះ គ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ គ្រូអាចបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្តអន្តរាគមន៍ ដែលធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវអាកប្បកិរិយារបស់សិស្ស។
ដូច្នេះ ការសិក្សាអំពីការស្រាវជ្រាវការអប់រំ មិនគ្រាន់តែអាចជួយអ្នក យល់ដឹងការស្រាវជ្រាវ ដែលចិត្តវិទូអប់រំដឹកនាំទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមានអត្ថប្រយោជន៍ជាក់ស្តែងមួយទៀត។ ចំណេះដឹងកាន់តែច្រើនដែលអ្នកមានអំពីការស្រាវជ្រាវក្នុងចិត្តវិទ្យាអប់រំ កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពអ្នកនឹងមាននៅក្នុងតួនាទីគ្រូជាអ្នកស្រាវជ្រាវ ដែលមានប្រជាប្រិយភាពកាន់តែខ្លាំងឡើង។
៣. ការស្រាវជ្រាវបែបបរិមាណវិស័យ និងគុណវិស័យ
ឥឡូវនេះ យើងបានរៀបរាប់អំពីវិធីស្រាវជ្រាវជាច្រើន សូមមើល វិធីទូទៅនៃការចាត់ថ្នាក់វិធីទាំងនេះគឺការស្រាវជ្រាវបរិមាណ វិស័យ និងការស្រាវជ្រាវគុណវិស័យ។
ក.ការស្រាវជ្រាវបែបបរិមាណ ប្រើប្រាស់ការគណនាជាលេខ ដើម្បីស្វែងរកព័ត៌មានអំពីប្រធានបទជាក់លាក់មួយ។ ការរចនាការស្រាវជ្រាវពិសោធន៍ និងសហសម្ព័ន្ធ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការស្រាវជ្រាវបរិមាណវិស័យ។ ដូច្នេះ អនុវត្តវិធានការពិពណ៌នាជាច្រើន ដែលត្រូវបានពិពណ៌នាពីមុន ដូចជាការសង្កេត សម្ភាសន៍ ការស្ទង់មតិ និងការធ្វើតេស្តស្តង់ដា នៅពេលដែលស្ថិតិ ត្រូវបានប្រើ ដើម្បីវិភាគទិន្នន័យ ដែលប្រមូលបាន។
ខ. ការស្រាវជ្រាវបែបគុណវិស័យ
ពាក់ព័ន្ធនឹងការទទួលបានព័ត៌មានដោយប្រើការវាស់វែងបបពិពណ៌នា ដូចជា បទសម្ភាស ករណីសិក្សាការសិក្សានរវិទ្យា ក្រុមផ្តោត អារម្មណ៍ ទិនានុប្បវត្តិផ្ទាល់ខ្លួន និងកំណត់ ហេតុប្រចាំថ្ងៃ ប៉ុន្តែ មិនបានវិភាគស្ថិតិព័ត៌មានទេ។
គ-ស្រាវជ្រាវចម្រុះ ជាការផ្សំបញ្ចូលគ្នានូវការរៀបចំ ឬវិធីស្រាវជ្រាវផ្សេងៗ។
ឧទាហរណ៍ អ្នកស្រាវជ្រាវ អាចប្រើទាំងវិធីស្រាវជ្រាវបរិមាណ និងគុណវិស័យ។ វាអាចប្រើការរចនាពិសោធន៍ និងវិភាគទិន្នន័យតាមស្ថិតិ (បរិមាណវិស័យ) និងប្រើក្រុមផ្តោត អារម្មណ៍ ឬករណីសិក្សា (គុណវិស័យ) ដើម្បីទទួលបានភាពទូលំទូលាយ និងជម្រៅធំធេងនៃព័ត៌មានអំពីប្រធានបទជាក់លាក់មួយ។
ឥឡូវនេះ យើងបានស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពជាច្រើននៃការរៀបចំ និងរង្វាស់ស្រាវជ្រាវ តោះពិនិត្យមើលពីរបៀបដែលការស្រាវជ្រាវ អាចមានឥទ្ធិពលលើយុទ្ធសាស្រ្ត ដែលគ្រូប្រើនៅក្នុងថ្នាក់រៀន។ ដើម្បីស្វែងយល់ គេបានសួរគ្រូបង្រៀនខាងក្រោម នៅកម្រិតថ្នាក់ផ្សេងៗគ្នា ដើម្បីពិពណ៌នារបៀប ដែលការបង្រៀនរបស់ពួកគេ ត្រូវបានជះឥទ្ធិពលដោយការស្រាវជ្រាវ៖
កុមារតូច ការស្រាវជ្រាវខួរក្បាល បានបង្ហាញពីបរិមាណនៃការរៀនដ៏អស្ចារ្យ ដែលកើតឡើងក្នុងអំឡុងពេលប៉ុន្មានឆ្នាំដំបូងនៃជីវិត បន្ថែមពីលើផលដ៏សំខាន់នៃការអប់រំ និងការថែទាំកុមារតូចប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់លើភាពជោគជ័យនៃការសិក្សា និងរយៈពេលវែងរបស់កុមារ។
សាលាបឋមសិក្សា នៅពេលទទួលយកកម្មវិធីសិក្សាអានមត្តេយ្យថ្មីរបស់យើង យើងបានធ្វើការវាយតម្លៃក្នុងតំបន់ និងប្រមូលទិន្នន័យ ការស្រាវជ្រាវដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការអាននៃការអនុវត្តល្អបំផុត និងធ្វើការសហការគ្នា ដើម្បីបង្កើតគោលនយោបាយ និងការអនុវត្ត ដែលនឹងធ្វើការដោយសហការជាមួយការរំពឹងទុករបស់រដ្ឋរបស់យើង ក៏ដូចជាចក្ខុវិស័យសាលារបស់យើង និងបេសកកម្ម។
អនុវិទ្យាល័យ ខ្ញុំចូលរួមសន្និសីទ ការសិក្សា និងខួរក្បាល និងអានឯកសារស្រាវជ្រាវ និងសៀវភៅដែលពាក់ព័ន្ធ។ ខ្លឹមសារទាំងនេះ បានជួយខ្ញុំ យល់ពីការអភិវឌ្ឍខួរក្បាលរបស់កុមារសាលាអនុវិទ្យាល័យ ជាពិសេស ការផ្លាស់ប្តូរគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងដើមវ័យជំទង់។ ការយល់ដឹងនេះ បានជះឥទ្ធិពលដល់ការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនរបស់ខ្ញុំ អនុញ្ញាតឱ្យខ្ញុំផ្តល់ការបង្រៀនខុសគ្នា និងជួយខ្ញុំឱ្យពេញចិត្ត និងធ្វើការជាមួយរចនាបថ និងតម្រូវការសិក្សារបស់សិស្សជាច្រើន។
វិទ្យាល័យ មនុស្សដែលមានឥទ្ធិពលច្រើនបំផុតក្នុងការបង្រៀនរបស់ខ្ញុំ គឺជាគ្រូបង្រៀនម្នាក់។ មេរៀនរបស់គាត់ពីរបៀប ដើម្បីឱ្យសិស្សចូលចិត្តអាន គឺជាក់ស្តែង និងសាមញ្ញ មានប្រសិទ្ធភាពខ្លាំងណាស់៖ អានអ្វី ដែលសិស្សកំពុងអាន អនុញ្ញាតឱ្យសិស្សឃើញអ្នកអាន អាននៅពេលពួកគេអាន ផ្តល់ពេលវេលាក្នុងថ្នាក់ដើម្បីអាន បង្កើតសៀវភៅបានយ៉ាងងាយស្រួល មានសម្រាប់សិស្ស និងមានការរំភើបនិងស្វាហាប់នៅពេលពិភាក្សា សៀវភៅថ្មីនៅក្នុងថ្នាក់។ នៅដើមឆ្នាំ អ្នកដែលមិនមែនជាអ្នកអាន (ដែលរួមមានភាគច្រើននៃថ្នាក់) ស្រែកនិងរមៀលភ្នែករបស់ពួកគេនៅពេលដែលខ្ញុំនិយាយថាវាកំពុងអានពេលវេលា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខ្លីប៉ុណ្ណោះ សិស្សសុំពេលវេលាអានប្រចាំថ្ងៃ។
សន្និដ្ឋាន
វិធីស្រាវជ្រាវក្នុងចិត្តវិទ្យាអបរំ ដើតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកម្ពស់ចំណេះដឹងអំពីការរៀន និងបង្រៀន។ ដោយប្រើវិធីស្រាវជ្រាវផ្សេងៗ ចិត្តវិទូអប់រំ អាចប្រមូលទិន្ន័យល្អប្រសើរ ដើម្បីបង្កើនការប្រតិបត្តិក្នុងវិស័យអប់រំ។ វិធីស្រាវជ្រាវនីមួយៗ មានចំណុចខ្លាំង និងដែនកំណត់របស់វា ដែលធ្វើឱ្យវាមានភាពចាំបាច់ក្នុងការជ្រើសរើសវិធីត្រឹមត្រូវដោយផ្អែកលើសំណួរ និងគោលបំណងស្រាវជ្រាវ។ ការស្រាវជ្រាវផ្នែកចិត្តវិទ្យាអប់រំ រួមចំណែកក្នុងការកែលម្អគោលនយោបាយអប់រំ បច្ចេកទេសបង្រៀនដល់ សិស្ស ធានាបាននូវបរិយាកាសសិក្សាកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងបរិយាបន្ន។
ឯកសារយោង
1-Louis Cohen, et al.,Research Methods in Education, Routledge, 2018.
2- John W. Creswell & J. David Creswell, Research Design: Qualitative Quantitative and mixed methods Approaches, Sage Publications, 2018.